תמ״א 38 ירושלים – איך זה מתבצע ומהם יתרונות הפרויקטים?

תמ״א 38 היא תכנית ארצית שמטרתה לחזק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה. מדובר בשיפוץ וחיזוק של מבנים ישנים המתבצע בערים השונות כאשר ירושלים – עיר הבירה, נחשבת לאחת הערים המרכזיות והחשובות לביצוע פרויקטים מהסוג הזה. הסיבה לכך היא משום שבירושלים יש לא מעט בניינים ישנים שנבנו בשנות ה-50, ה-60 וה-70, בניינים אלו זקוקים לשיפוץ ושדרוג, זאת במטרה למנוע נזק בלתי הפיך שיכול להיגרם לרכוש ולנפש.

תמ״א 38 עיריית ירושלים – איך מעודדים דיירים לבצע פרויקט תמ״א בבניין שלהם?

ובכן, על מנת לעודד את התיירים לבצע פרויקט תמ״א 38 עיריית ירושלים מקנה זכויות בנייה נוספות לאותם דיירים. פרויקט תמ״א 38 מתבצע בבניינים בעלי שתי קומות וארבע דירות לפחות, כאשר ההיתר לבנייתם הוצא לפני התאריך ה- 1.1.1980. בנוסף, אותם בניינים לא נבנו על פי תקנים המאפיינים מצבים של רעידות אדמה וקיבלו חוות דעת מפי מהנדס כי הם אכן זקוקים לחיזוק במטרה למנוע נזק עתידי, אם וכאשר תתרחש רעידת אדמה. עיקר התכנית מתבסס על מתן תמריצים לדיירים המתגוררים באותם בניינים בדמות של זכויות בנייה נוספות, אותם הם יכולים למכור ליזם כנגד חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה.

למידע נוסף באתר עיריית ירושלים לחץ כאן

זכויות הבנייה האפשרויות שנותנת תמ״א 38 ירושלים הינה תוספת של קומה או שתיים וחצי קומות, תלוי בסוג התמ״א, תוספת של מרפסות, תוספת של מעלית, תוספת ממד״ים ועוד.

תמ"א 38 ירושלים

תמ״א 38 בירושלים – יתרונות

  1. מיגון יסודי מפני רעידות אדמה. המיגון והחיזוק מתבצע על פי תקנים מחמירים
  2. שדרוג מראה הבניין והעיר כולה
  3. פרויקטים מסוג תמ״א 38 מגדילים את היצע הדירות החדשות בעיר ירושלים
  4. פרויקטים מסוג תמ״א 38 משדרגים את מראה העיר
  5. פרויקטים אלו מאפשרים לדיירים להנות ממגוון של שדרוגים המשפרים את איכות חייהם בתוך הבניין כמו למשל מעליה, חניה, מראה חיצוני של הבניין, לובי חדש ועוד.

תמ״א 38 – חשוב לדעת

בירושלים יש לא מעט יזמים המחפשים בניינים בעיר במטרה לבצע פרויקטים מסוג תמ״א 38. חשוב מאוד, לפני שחותמים על הסכמים ועל כל מיני חוזים שכן ההצעות אכן נראות מפתות, להתייעץ עם שמאי מקרקעין מקצועי המתמחה בפרויקטים מסוג תמ״א 38 בעיר ירושלים. תפקידו של שמאי המקרקעין הוא לבחון את זכויות הבנייה הנוספות שמוקנות במסגרת התמ״א. זכויות אלה שוות המון כסף ולכן לא כדאי לבצע צעדים משמעותיים כאלה בצורה פזיזה.