הדרישות לאחזקת מעליות

המעלית שתשדרג לכם את הבניין

המעליות נכנסו לעולמנו במאה החולפת ואחרי שרטוטים רבים כולם נדהמו לראות את המעלית הראשונה שמכילה מנגנוני בטיחות נגד נפילה. היום המעליות הן סטנדרט קבוע ובסיסי למדי שלאו דווקא מוסיף ליוקרה של הבניין אלא פשוט מהווה את אחד המתקנים הכי בסיסיים שצריכים להיות בו כדי שאנשים יעלו על דעתם להגיע לקומות העליונות. המעלית פועלת בצורה בטיחותית למדי אך זה לא מובן מאליו, למרות שכך זה נראה, כיוון שמאחורי כל מעלית איכותית ובטיחותית יש אחזקה מקצועית שדואגת שהיא תמשיך לפעול כך. אחזקת מעליות היא אחד התחומים הגדולים בישראל בגלל שכמעט בכל בניין יש מעלית, גם בישנים ביותר שלהם הוספו מעליות בעקבות תמ"א 38.

מעלית

הדרישות לאחזקת מעליות

 

  • אחרי שהוקמה מעלית בבנין מסוים כל הדיירים צריכים להשתתף בהוצאות התחזוקה מלבד דיירי הקרקע שכלל לא עושים שימוש במעלית. האחזקה של המעליות מתבצעת בכל המישורים החל מהניקיון ועד לבטיחות ההפעלה שלה ברמת השימון והכבלים שמניעים אותה.
  • מבחינת הניקיון שלה, יש חברות ניקיון שיבצעו ניקיון בכל בניין המגורים אך הניקיון החשוב הוא זה שמנקה את הצירים ומשמן אותם. צירי המעלית כולל הדלתות ומנגנון ההרמה פועלים בכל יום עשרות פעמים כך שקל מאוד להבין מדוע הם יכולים להישחק בקלות.
  • האחזקה נדרשת גם למנגנוני הבטיחות כולל לוח הבקרה ש המעלית, הלחצנים וכמובן כפתור החירום. כל אלו חייבים להיבדק כדי שברגע שמישהו יילכד במעלית הוא יוכל לצאת מזה בשלום ובמהירות.
  • במהלך אחזקת מעליות יש לחזק את הברגים, לבדוק את המערכת הממוחשבת שמניעה את המעלית וכמובן את חדר המכונות, בדיקות שדורשות מקצועיות רבה.

חברת אחזקת מעליות היא לאו דווקא החברה שמתקינה

קל לנו לחשוב שממש כמו דודי שמש, לוחות חשמל או כל מכונה אחרת בה אנו משתמשים מידי יום, גם מעליות מתוחזקות יחד עם אותם אנשי מקצוע שמתקינים אותם ותחת אותה חברה. לא כך הדבר באחזקת מעליות וניתן לרכוש את שירותיה של חברה חיצונית לגמרי שבכלל לא מתעסקת בהתקנתם של המעליות אלא רק באחזקה שוטפת שלהם. לבנייני משרדים ובניני מגורים, מבני ציבור ועוד רבים אחרים יש חברות מקצועיות שמספקות גם את החלפים כאשר את הנקודה הזו חשוב לבדוק טרם החוזה עמה. החלפים של המעלית יכולים להיות יקרים מאוד ויותר נוח לקבל שירות מחברה שגם תספק אותם.