לא תאמינו מה ניתן לעשות עם ברזים

כיום ניתן למצוא ברזים בשלל עיצובים ולהשתמש בהם כדי לתת מענה לצרכים מגוונים. במאמר הבא נציג חלק מהשימושים העיקריים ונביא טיפים לבחירת כלים סניטריים נוספים

כלים סניטריים מיועדים עבור חדרי שירותים, רחצה ומטבחים. ניתן לשלב כלים מן הסוג הזה עם מוצרי אינסטלציה כלליים או לבחור אותם בנפרד. הדגש העיקרי הוא על התאמת הכלים לצרכי הלקוח ועל ניצול היתרונות האסתטיים שלהם. זו הסיבה העיקרית לכך שיש סוגים שונים של ברזים וניתן לעשות איתם הרבה יותר מאשר ויסות זרימת נוזלים ומים:ברזים

א.  בקרה – אלו כלים סניטריים בעלי שני מצבים: פתוח או סגור. דגמי פרפר בנויים מצינור ובתוכו דיסקה בקוטר של הציר המחוברת לידית, בעוד דגם כדורי יהיה בנוי מכדור עם קדח בקוטר הכדור.

ב. ויסות – בכלים המיועדים לויסות ניתן להבחין בין דגמי דיאפגרמה, גלוב ושער. דגם דיאפגרמה מורכב מגומי שמחובר לידית החיצונית, לעומת דגם גלוב שמורכב מבוכנה עם מגוון מצבים אך בטווח מוגבל. המצבים הם למעלה לפתיחת הזרם, למטה לסגירה וכל מצב שביניהם. עם זאת, דגמי שער מורכבים מדסקת שער שתנועתה היא תמיד בניצב לזורם. הדסקה יכולה לנוע ממצב פתוח למצב סגור והפסד הלחצים הוא יחסית קטן.

ג. אינטרפוץ – הדור הבא של הברזים מבוסס על מנגנון אינטרפוץ. זהו כינוי לדגם מיקסר המותקן בדרך כלל בקיר של המקלחת, אך ניתן כמובן גם להשתמש בו בחדרי הרחצה או במטבח. כלפי חוץ ניתן לראות רק את הידית של האינטרפוץ וההפעלה שלה מבוססת על שלושה חלקים שונים: הידית, הצנרת והמנגנון. סוג אחד של אינטרפוץ נקרא "3 דרך" ובו הצנרת כוללת שלושה פתוחה, בעוד סוג שני נקרא "4 דרך" ובו שני פתחים המובילים אל שתי נקודות יציאה שונות. בדרך כלל מעבירים את אחת מנקודות היציאה למזלף, בעוד הפתח השני הוא לברז תחתי.

איך בוחרים כלים סניטריים?

ההבדלים העיקריים בין כלים סניטריים הם במחיר ובעיצוב. ניתן למצוא היום מוצרים לחדרי שירותים כמו אסלות רגילות ואסלות מונובלוק, לעצב את תאי הרחצה המשותפים עם אסלות תלויות ולשלב מכלי הדחה גלויים או סמויים. אפילו בקטגוריה של מושבי אסלה יש דגמים שונים שאמורים להתכתב עם העיצוב הכללי ועם צרכי הלקוח. מומלץ להתרשם מהדגמים כאשר בוחרים את הדגמים ולתת עדיפות למוצר שמגיע עם אחריות לתקופה ארוכה.

השאלה מה עושים עם ברזים תלויה גם באביזרי אינסטלציה. יש אביזרים שמגבירים את הלחץ בתוך הדגמים הפופולאריים, לעומת אביזרים שאחראיים דווקא על הפחתת הזרם. צינורות אינסטלציה יכולים לשפר את צורת הפעולה של הדגמים הנפוצים וכדאי לחבר אותם לקופסאות ביקורת. מבחינה דקורטיבית, העיצוב מתייחס לנוכחות של סוללות לברזים ולאופן בו הם מאפשרים חיסכון במים ובקרה על כמות הצריכה.