על חיטוי מים

חיטוי מים היא אחת המשימות החשובות ביותר לשמירה על מקום בריא ותקין. כיצד הוא מתבצע ומדוע יש לו חשיבות רבה כל כך?

למה צריך לחטא מים?

אולי נדמה לכם שהמים שיוצאים מהברז שלכם נקיים לחלוטין אך יש סיכוי שיהיו בהם כמה מזהמים. המזהמים הללו לא מגיעים מהכנרת וגם לא מאקוויפר החוף אלא מגיעים בעיקר מצנרת המים שלכם. יכול להיות שהתקנתם צנרת חדשה כי זה בית חדש ולכן הסיכוי שיהיו מזהמים נמוך מאוד אך רוב הבתים בישראל ישנים ויש סיכוי הצנרת מחלידה, ושאריות של מתכת נכנסות אל המים. יכול גם להיות שיש שם מזהמים טבעיים בגלל שהמים עומדים, כמו למשל קוליפורמים או חיידקים אחרים. חיטוי מים מתבקש כדי למגר את החיידקים הללו ולשמור על המים בסטנדרט הגבוה ביותר.

חיטוי מאגרי מים

חיטוי מאגרי מים

איפה צריך לחטא את המים?

חיטוי המים צריך להתבצע בכל מקום בו זורמים המים. בתעשייה, בעסקים, בבתי מגורים, במוסדות, בבתי מלון, בבתי חולים ועוד. כל המקומות האלו מכילים צנרות מים, חלקן מיושנות וחלקן חדשות. בכל מקרה יש לבצע את החיטוי כדי לשמור על הסטנדרט וכמובן יש לשלוח את הדגימות למשרד הבריאות, הוא זה שאחראי על הנהלים וגם אוכף אותם. חיטוי המים יכול להתבצע פעם בשנה אך זה משתנה לפי הנהלים בהתאם לכל בית עסק, מפעל ומוסד. חיטוי המים צריך להתבצע גם בצנרת המים וגם במאגרי המים וזאת כדי להבטיח שכל חלקי הצנרת יהיו מחוטאים ונקיים.

מי מבצע את חיטוי המים?

חיטוי מים לא יכול להתבצע באופן עצמאי. אמנם את הבריכה הפרטית שלכם בחצר אתם יכולים לחטא בעצמכם באמצעות כלור אך למרות שגם לחיטוי מאגרי מים וצנרת מים משתמשים באבקת כלור, זו משימה לחברה מקצועית. חברת חיטוי מים מקצועית תדע מה המינון הנכון לצנרת ומאגרי המים שלכם לפי הנפח, היא תדע גם כמה זמן יש להשאיר את הכלור בתוך המים לפני ששוטפים אותו וכמובן גם תבצע את הבדיקות. לפני שמבצעים אתה חיטוי וגם אחרי החיטוי, יש צורך לבצע דגימות כדי להבין מה מצב המים. כך יהיה ניתן להבין האם יש במים זיהום וכמובן לשלוח את התוצאות למשרד הבריאות.

מי אחראי על חיטוי המים?

למרות שמי שמבצע בפועל את חיטוי המים היא חברת חיטוי מים מנוסה ומקצועית שיש לה הסכמה לכך ואישור ממשרד הבריאות, פעולת החיטוי היא לא בגבול האחריות שלה. היא בסך הכול זו שתבצע את הבדיקה אך אתם אלו שצריכים לקרוא לה. אם המבנה בבעלותכם אתם גם האחראיים לבצע את הבדיקה, ולא תוכלו לא לבצע אותה בטענה שלא ידעתם שיש בה צורך. בדיקה וחיטוי של המים צריכה להתבצע פעם בשנה אך זה יכול להשתנות לפי סוג המבנה והפעילות שלו. חשוב להזמין את הבדיקה בזמן כדי שלא תחרגו מתאריך הבדיקה הבאה שנקבע בבדיקה האחרונה שבוצעה.

כיצד מתבצע חיטוי מים?

אחרי שדיברנו כל כך הרבה על חיטוי מים יש צורך להבין כיצד זה מתבצע בפועל. חיטוי המים מתבצע על ידי פיזור אבקת כלור במים ולאחר מכן השארתו בצנרת למשך כמה ימים. כך למעשה הצנרת מחוטאת באופן יסודי וכל מה שנשאר לעשות לאחר מכן הוא לשטוף אותה היטב. חיטוי מאגרי מים מצריך ניקוז מוחלט שלהם ולאחר מכן ניקוי בקיטור. הניקוי צריך להיות יסודי ולאחריו יש לנקות אותה בכלור, להמתין, ולשטוף שוב. בשלב זה מומלץ גם לדאוג לנזקים שונים, כמו למשל נזקי איטום או תיקון חלקים במידת הצורך.