תמ"א 38

אז מה זה בכלל תמ״א?

פעמים רבות שמענו את המונח ״תמ׳א 38״, אבל לאו דווקא הבנו במה באמת מדובר. תמ״א – תוכנית מתאר ארצית, היא תוכנית מטעם מנהל התכנון במשרד הפנים, המסדירה נושאים שונים בתחום הבנייה והתכנון במדינת ישראל. התוכניות משפיעות על נוף הבנייה במדינה, תוך מחשבה אסטרטגית לטווח הארוך, והנחיות לפעולה בטווח הקצר. למה 38? לכל תוכנית מתאר ארצית יש מספר סידורי משלה. לצורך הדוגמה, תמ״א 12 עוסקת במפעלי תיירות ונופש, ותמ״א 18 עוסקת בתחנות תדלוק. תמ״א 38 עוסקת בחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה.

ומה לגבי תמ״א 38 בפרט?

  • נושא רעידות האדמה צריך להדאיג את כולנו – תפקיד התמ"א 38 הוא לעזור לנו להתמגן מפני רעידות אדמה. מדינת ישראל נמצאות באזור הבקע הסורי-אפריקני, אזור שמועד לפורענות מבחינת רעידות אדמה חזקות שעשויות לגרום לנזקי בלתי הפיך למבנים ותשתיות. מומחים מעריכים כי רעידת אדמה קטלנית מתרחשת בכל 80 שנה באזור ארץ ישראל, כך שאנו קרובים מאוד למועד רעידת האדמה המסוכנת הבאה.
  • היערכות מקדימה היא הכרחית – כמובן שהמועד המדויק אינו ידוע, ולכן היערכות מתאימה לקראת המצב מבעוד מועד עשויה להציל חיים, לצמצם את מספר הנפגעים ולהפחית את הנזק לרכוש. אחת מדרכי המניעה היעילות ביותר, היא חיזוק מבנים ישנים לפי המלצת מהנדס אזרחי, בדגש על כאלו שהיתר הוצאתם לבניה חל לפני ה1 בינואר 1980, ומבנים שלא עומדים בתקן 413 – תקן ישראלי לעמידות מבנים.
  • המדינה מעודדת פרוייקטי תמ״א 38 – היה מצופה שהמדינה היא זו שתשקיע בחיזוק המבנים, ולא בעלי הנכסים והיזמים. אך כיוון שסכום חיזוק מבנה אחד הוא כמה אלפי שקלים, הרי שהמדינה תזדקק לתקציבי ענק של עשרות מיליארדים לטיפול בבעיה. הפתרון החלקי שניתן לבעיה, הוא הענקת זכויות בנייה חדשות לבניינים ישנים. זכויות אלו מאפשרות בנייה של דירות חדשות על גבי הבניין הקיים, שיאפשרו מימון לחיזוק יסודות הבניין ושיפוצו. נוסף על כך, במסגרת תמ״א 38 ניתן אפשרות להרחבת הדירות בבניין.

למי צריך לפנות בעת החלטה על תמ״א 38? 

מהנדס אזרחי

מהנדס אזרחי

מעבר לתשובות הברורות, דוגמת קבלן ביצוע או יזם, חשוב מאוד לשכור מהנדס אזרחי מקצועי. המהנדס אחראי על כל תכנון חיזוק הבניין, החלק המשמעותי ביותר בתמ״א. תפקידו הוא למצוא את הפתרון הבטוח ביותר, העמיד ביותר והיציב ביותר. יתרה מזאת, המהנדס מלווה גם כן את כל תהליך התמ״א, ומפקח כי העבודה נעשית בהתאם להוראות ולתקנים, כל זאת בשביל לדאוג לבניין בטוח יותר לדייריו.