אטם מכני – כל מה שצריך לדעת

אטם מכני הוא מוצר שימושי ומשמעותי במגוון מערכות תעשייתיות דינמיות, זהו רכיב חשוב במשאבות צנטריפוגליות, במכונות ייצור, בממסרות ובמדחסים. לאטם המכני תפקיד חשוב במערכת דינמית המבוססת על רכיבים הנעים בתוך חלל נוזלי, כאשר האטם מונע נזילות וחדירות של נוזלים למערכת.

האטם המכני מכונה בשם הלב של המשאבה, וביצועי המשאבה תלויים בתקינות האטם המכני ובהתאמתו לסביבת העבודה (סוג הנוזל, טמפרטורה, מהירות סיבוב הציר, לחץ וכיוצא בזה). חשוב לזכור כי במערכת דינמית כמו משאבה, לא ניתן להתקין בדרך כלל אטמי גומי, כיוון שאלו עלולים להיקרע, כמו כן האטם מגומי עשוי לשנות את צורתו תוך זמן קצר לכן נדרש פתרון איכותי ועמיד יותר, וכאן נכנס לתמונה האטם המכני.

מונע מהנוזל לצאת החוצה מהמערכת

לאטם המכני תפקיד חשוב ומרכזי כיוון שהוא מונע מהנוזלים לצאת החוצה מהמערכת. בכל תהליך בו קיימת כניסת ציר נע לחלל הכולל נוזלים, יש צורך בהתקן המונע את יציאת הנוזל דרך הצירים. נזילות עלולות לגרום לזיהום סביבתי, לפגיעה בעובדים וברכוש, וכמובן גם לאובדן הכנסות בגלל השבתת המערכת עד תיקונה.

למעשה, אנו נזכרים בדרך כלל באטם המכני ובחשיבותו רק לאחר שאנו מגלים נזילה במשאבה או כאשר אנו מתכננים מערכת חדשה וזקוקים לפתרון איכותי ומקצועי לאיטום ולמניעת זליגת נוזלים מהמערכת. יצרני המשאבות דואגים להתקין אטמים מכניים איכותיים, אך הם לא יכולים לדעת מראש היכן המשאבה תותקן ומהו אופן השימוש הצפוי בה. לכן, כאשר בוחרים אטם יש להתייחס לא רק לגודל המתאים של הרכיב אלא גם לתנאי העבודה, כיון שתנאי העבודה משפיעים על בחירה נכונה של חומרי המבנה של האטם.

האטם המכני כולל טבעות שחיקה מחומרים שונים, אלו טבעות העובדות אחל מול האחרת, ובחירה נכונה של הטבעות מבטיחה עמידות גבוהה, שחיקה נמוכה ומניעת נזילות וכשלים אחרים. ישנם דגמים של אטמים מכניים המצוידים בטבעות שחיקה המיוצרות מנירוסטה, ויש דגמים המצוידים בטבעות שחיקה העשויות מקרמיקה לבנה (אלומינה אוקסיד), מטונגסטן, מגרפיט קרבון, מסיליקון קרבייד וכדומה.

עקרון הפעולה של אטמים מכניים

האטמים המכניים מהווים רכיב חשוב במגוון אפליקציות, משאבות ומכונות, עקרון הפעולה שלהם מבוסס על סיבוב של שני משטחי החלקה מלוטשים אחד כנגד השני. האטם המכני בנוי מ-2 חלקים עיקריים – חלק נייח היושב בפתח כניסת הציר לנוזלים, וחלק סובב המחובר לציר ונע עמו. החלק הסובב מסתובב כנגד החלק הקבוע, כאשר האיטום הסטטי מתבצע על ידי אלסטומרים.

לכן, כאשר בוחרים אטמים מכניים יש לקבל החלטה נכונה לגבי סוג החומרים, לכל חומר של משטחי האטימה יש תכונות שונות, וכמובן יתרונות וחסרונות שחשוב לשים לב אליהם. בגלל החשיבות הגבוהה למניעת נזילות במשאבות ובאפליקציות שונות, יצרן האטמים דואג להתאים את מבנה וחומרי האטם המכני למאפייני הנוזל ולפרמטרים נוספים שהלקוח דורש.

את האטמים המכניים ניתן לרכוש ממלאי קיים של היצרן, יש אטמים שלמים או חצויים, וישנם דגמים עמידים במיוחד המיועדים לעבודה בשפכים, בדלקים ובמערכות עם חומרים שוחקים במיוחד. כאשר מעוניינים לרכוש דגם זה או אחר של אטם מכני חשוב לבדוק האם הרכיב עומד בסטנדרטים המחייבים, וחשוב לבדוק האם ניתן להחליף את החלקים המתכלים ומהי עלות החלפים כמו גומיות, ברגים, קפיצים וכדומה.

האטם המכני חייב להתאים למערכת ולמאפייני סביבה העבודה, לכן חשוב לפנות לחברה מובילה המתמחה בתכנון, ייצור ושיווק אטמים מכניים. בהתאם לצורך ניתן להזמין אטמים מכניים בהתאמה אישית מלאה, לכן מומלץ גם לכם לפנות לחברת טכנו עד – מהחברות הוותיקות והמובילות בתחום פתרונות האיטום ליישומים תעשייתיים.