נזילות מים בקירות: מדוע חשוב לטפל בהן בהקדם האפשרי?

מים הם אחד מיסודות החיים, ובלי מים – אין חיים. זו הסיבה שמדענים רבים מנסים למצוא עדויות להימצאות מים בכוכבים אחרים במסגרת החיפוש אחר חיים מחוץ לכדור הארץ.

למרות זאת, מים עלולים להפוך לבעיה אם הם לא נמצאים במקום המתאים להם. כך לדוגמא, אם יש לנו נזילת מים בצנרת שמותקנת בתוך קירות הבית, זו בעיה שכדאי לפתור כמה שיותר מהר.

מדוע נזילת מים היא בעיה רצינית?

נזילת מים מהצנרת הביתית או מהצנרת הראשית של המבנה עלולה לגרום לנזקים רבים, ולכן חשוב להזמין בהקדם איש מקצוע שיכול להגיע למקום במהירות.

לכן, אם לצורך העניין אתם גרים בצפון הארץ, כדאי להזמין אינסטלטור שמתעסק  באיתור נזילות בצפון כמה שיותר מהר, בגלל כמה סיבות.

הרס תשתיות

מים שמחלחלים בתוך קירות הבית, גם אם מדובר בזרימה איטית מאוד, עלולים לגרום לנזק משמעותי לתשתיות המבנה.

במקרה הקל, הם עלולים לגרום לנזק לטיח ולצבע של הקירות. במקרים חמורים יותר, נזילת מים עלולה לגרום לפגיעה בשלד המבנה, להתנפחות הבטון ולנזקים נוספים שעלויות התיקון שלהם יכולות להרקיע שחקים.

נזקים בריאותיים

מעבר לנזק הפיזי לטיח ולשלד הבניין, נזילת מים בקירות הבית עלולה לגרום לבעיות בריאותיות, בעיקר במערכת הנשימה – אך לא רק.

מקומות לחים וחשוכים מהווים כר פורה להתפתחות של פטריות ועובש (שגם הוא סוג של פטריה). על מנת להתרבות, הפטריות משחררות לאוויר נבגים.

מדובר בחלקיקים קטנים שנישאים באוויר ומתפזרים ברוח, בניסיון להיתפס במקומות מתאימים ולהתפתח שם.

הבעיה היא שמדובר בחלקיקים כל-כך קטנים, שאנחנו עלולים לנשום אותם. כשהם נכנסים לגוף שלנו, הם עלולים לגרום לבעיות בריאות משמעותיות, בייחוד אצל ילדים קטנים, אנשים מבוגרים או מי שסובל ממערכת חיסונית חלשה או מבעיות קודמות במערכת הנשימה.

התפתחות תחום איתור הנזילות

בעבר הלא רחוק, איתור נזילות היה חתיכת כאב ראש. האינסטלטורים השונים היו צריכים באופן כללי לנחש איפה הנזילה ואז להתחיל לשבור קירות באותו איזור – עד שהם היו מוצאים את המיקום המדויק שבו מתרחשת הנזילה.

למזלנו, בעשורים האחרונים נעשו התקדמויות טכנולוגיות משמעותיות גם בתחום הזה, וכיום ניתן לאתר נזילות מים בקירות הבית באמצעות מכשירים מיוחדים שמאפשרים לזהות במדויק את מקור הנזילה בלי לשבור שום קיר ובלי לעשות שום בלאגן.

אחד הכלים האלה הוא מצלמה טרמית, שמאפשרת לזהות שינויים בטמפרטורה של הקיר. בין השאר, שינויים כאלה נגרמים בעקבות נזילה או הצטברות של מים.

בעזרת מצלמה טרמית, האינסטלטור מסוגל לזהות בדיוק רב את מקור הנזילה, ורק אחרי שהנזילה אותרה, יש צורך לשבור קיר כדי לתקן אותה.

יחד עם זאת, לאחר איתור נזילות במצלמה טרמית ניתן לבצע חור כירורגי בקיר, ואין צורך לשבור חלקים גדולים ממנו.

ההתפתחות הזאת מאפשרת ללקוחות ליהנות מראש שקט ומידיעה שהם לא הולכים לעשות בלאגן רציני בבית, אלא רק תיקון כירורגי ומדויק במקום בו אותרה הנזילה.