שיהיה חם ונעים – מה זה חימום תת רצפתי?

אחת השיטות המתקדמות כיום לחימום הבית, היא שיטה שעושה שימוש במערכת של חימום תת רצפתי. כפי שניתן לנחש מהשם, מדובר על מערכת חימום אשר הבסיס שלה הוא בצעם מתחת לרצפה. בכך, מערכת זו כמובן שונה באופן מהותי ממערכות חימום אחרות – כגון התנורים שמונחים על הרצפה, או מיזוג האוויר שמאדה את האוויר ומייבש אותו וכך יוצר חימום. מערכות החימום שפועלות מתחת לרצפה מבוססות על עקרונות אחרים – בין השאר ע"י חימום מים או על מנגנון חשמלי. כך בעצם, ע"י החימום של הריצוף והאוויר – הטמפרטורה בתוך החדר עולה. אולם, מה היתרון במערכות כאלו ומדוע הן נחשבות טובות ואיכותיות יותר מפתרונות חימום אחרים, והאם יש טעם בהשקעה כזו בישראל? הנה כמה דברים שכדאי לדעת:

היתרונות והתכונות של החימום התת רצפתי

  • כדאי להשקעה? – אנשים רבים שואלים את עצמם האם רכישה של מערכת חימום תת רצפתי היא בכלל משתלמת במדינה כמו ישראל, שבה קר בין חודשיים לארבעה חודשים ובשאר החודשים נעים או חם. התשובה היא שדווקא בגלל שהחימום הוא תת רצפתי הדבר משתלם כל כך! בעוד שתנורים יהיו חמים מידי ואף מסוכנים, והמזגן יוצר יבוש קיצוני וצורך המון חשמל – הרי שמערכת החימום התת רצפתי היא נעימה ומתנוה יותר, צורכת פחות אנרגיה ודווקא מערכת זו מותאמת במיוחד לאקלים הישראלי!
  • ללא יובש באוויר – אחת הבעיות המרכזיות עם מערכות החימום האחרות, הוא שכולן יוצרות תחושת יובש. זה אומר שתוך זמן קצר אנחנו לא רק נחוש שחם – אלא גם נחוש יובש קיצוני וזו לא תחושה נעימה, והמצד השני אם נכבה את מערכת החימום, ישוב ויהיה לנו קר. במקום זה, אין ספק כי מערכת חימום תת רצפתי היא מערכת החימום שמבצעת את החימום המדויק ביותר, מבלי שיש צורך לאדות את האוויר. כך שומרים על אחוזי לחות קבועים ונעימים, ואתם לא תחושו שהחום מייבש אתכם.
  • שליטה ובקרה – עוד יתרון חשוב של מערכות חימום תת רצפתי הוא ביכולת הבקרה שהמערכת מספקת לכם. אתם לא חייבים לבחור בפיזור חום אחיד בכל הבית. במקום זה, אפשר לקבוע שבכל חדר תהיה מידת חימום שונה, וזאת תוך שליטה על טמפרטורת המים קו קביעה אחרת במערכות שמבוססות על חשמל. הדבר מאפשר לכל אחד מבני הבית ליהנות מהחימום כמו שהוא אוהב במדויק.
  • בטיחות – חשוב מאד לציין שמאחר שמדובר על תשתית מיוחדת שמותקנת מתחת לריצוף שלכם, מערכות החימום הנ"ל נחשבות בטיחותיות מאד, בוודאי יותר מהתנורים השונים שמופעלים על חומרים דליקים. מדובר על מערכת עם יכולת ויסות בוקרה אוטומטיים שגם יכול להחוות על תקלות בתוך עצמה.

האפשרות המובילה כיום בארץ

יותר ויותר בתים עוברים להשתמש בחימום התת רצפתי, ואין ספק שמדובר על מערכת מיוחדת שיש לה לא מעט יתרונות. כמובן שאתם מוזמנים לקרוא חומר נוסף בנושא, כדי להבין מדוע פתרון זה מתאים גם לכם.

עורך: ספקטרום פתרונות אנרגיה